Vademecum turysty

Opracowanie : Iwona Kraszczyńska
Piękno Polesia polega na jego niepowtarzalności. Urok, jaki kryją w sobie małe miasteczka i wsie z licznymi zabytkami, dziką przyrodą, czystymi wodami jezior oraz niespotykany klimat tworzą jednolitą jego całość.

To tutaj odnajdziemy spokój i ciszę wśród nieskazitelnej przyrody Poleskiego Parku Narodowego, Poleskiego i Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, to tutaj na licznych szlakach pieszych i rowerowych możemy poczuć bliski kontakt z otaczającą przyrodą oraz podziwiać jej piękno. To tutaj, we Włodawie, odnajdziemy zabytki związane z historią miasta. Miasta trzech kultur, trzech religii, trzech narodowości….

img_0517
wlodawa-synagoga
Włodawa_zespół_klasztorny_paulinów_kościół,_ob._par._p.w._św._Ludwika,_mur.,_XVIII_01_JoannaPyka

Nasza wycieczka rozpoczyna swój bieg we Włodawie, niewielkim miasteczku, które może poszczycić się tak ogromną historią. Pozostałości wspominające historię miasta to zespół synagogalny, w którym mieści się obecnie Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego (ul. Czerwonego Krzyża 7, tel. 82/5722178, czynne w godz. 10.00 – 16.00 od 1 maja do 15 października), cerkiew prawosławna p.w Narodzenia Najświętszej Marii Panny z przepięknym bizantyjsko-klasycystycznym wnętrzem (ul. Kościelna 11a, tel. 82/5721750), kościół parafialny p. w. Św. Ludwika i klasztor Paulinów,  jeden z najcenniejszych zabytków miasta (ul. Klasztorna 7, tel. 82/5725712) oraz wyjątkowo interesujący zespół dawnych jatek i kramów zwany „Czworobokiem”, na dziedzińcu którego miał miejsce pojedynek Bohuna z Kmicicem (ul. Rynek).

Kiedy pogoda nie sprzyja wyprawom w terenie lub czas zwiedzania dłuży się najmłodszym uczestnikom wycieczki, warto odwiedzić miejscową krytą pływalnię z brodzikiem dla dzieci. W ofercie ośrodka znajduje się również sauna mokra i sucha, korty tenisowe, boiska do gry oraz hala sportowa (MOSiR, ul. Szkolna 4, czynne 7 dni w tygodniu od 8.00 do 20.00, tel. 82/5721259).

Na najmłodszych, znudzonych zabytkami wczasowiczów czeka również sala zabaw dla dzieci „Dziecięcy Raj”, gdzie również rodzice i opiekunowie odnajdą się w swoim żywiole (ul. Chełmska 11, czynne 7 dni w tygodniu od 10.00 do 20.00, tel. 665774044).

Jeśli planujemy aktywny wypoczynek, urozmaicony niepowtarzalnymi wrażeniami krajoznawczymi, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w rower i wyruszyć jedną z wielu tras rowerowych lub też podziwiać piękno nadbużańskiej przyrody z perspektywy kajaka, wybierając na spływ jedną z tras rzeką Bug lub „Włodawka” (wypożyczalnie sprzętu sportowego MOSiR Włodawa lub punkt Informacji Turystycznej ul.Partyzantów 25, czynne od wtorku do soboty w godz. 9.00 – 17.00, tel. 82/5717073).

Na miłośników koni czeka oferta jazdy konnej, np. w „Ranczo Homola” (Kaplonosy 109, tel. 695866466), stajnia „Poker” (Włodawa, ul. Chełmska 94, tel. 606361990) lub stajnia „Trojka” (Zaświatycze Kolonia 110, tel. 501788026). Pracownik punktu Informacji Turystycznej służy pomocą w doborze tras w zależności od indywidualnych zainteresowań i predyspozycji. Osoby potrzebujące pewnej dawki pozytywnej adrenaliny mają możliwość skorzystania z oferty HUNTER Paintball Włodawa (tel. 665534447), jak również przeżycia niesamowitych wrażeń w Parku Linowym zlokalizowanym w Okunince nad Jeziorem Białym (sektor X, nad brzegiem jeziora w okolicy ośrodka „Sanvit”).

Planując zwiedzanie okolic Włodawy, koniecznie trzeba wybrać się do Adampola (od Włodawy jedyne 7 km w kierunku Lublin – Parczew), gdzie zlokalizowany jest myśliwski pałac Zamoyskich, w którym natkniemy się na pamiątki oraz detale architektoniczne przeniesione z pałacu w Różance, który spłonął w czasie I wojny światowej. Będąc w Adampolu kontynuacją wycieczki może być miejscowość Suchawa, gdzie odnajdziemy murowaną cerkiew prawosławną, obecnie znajdującą się pod opieką parafii kościoła katolickiego p.w. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. W 2012 roku dach budynku spłonął od uderzenia pioruna, na szczęście zniszczona część cerkwi została odbudowana z drewnianymi schodami prowadzącymi na wieżę kościoła, z której rozlega się niesamowity widok na dolinę rzeki „Włodawka”.

Będąc już na terenie gminy Wyryki, koniecznie trzeba odwiedzić miejscowość Horostyta, w której znajduje się prawosławna świątynia. Drewnianą cerkiew z 1875 roku zdobi polichromowany elektyczny ikonostas z 1880 roku, a cały wystrój cerkwi nawiązuje do przełomu XVIII i XIX wieku. Podążając dalej szlakiem „wschodniosłowiańskiej tradycji cerkiewnej”, bez wątpienia warto udać się do miejscowości Hola, gdzie odnajdziemy drewnianą, niebieską cerkiew greckokatolicką, a obecnie świątynia filialna parafii prawosławnej w Horostycie. Wnętrze cerkwi zdobią carskie wrota z ikonami z XIX wieku. W sąsiedztwie cerkwi znajduje się niewielki skansen, na terenie którego rokrocznie odbywa się Jarmark Holeński, kulturalna impreza folklorystyczna z licznymi koncertami zespołów z Podlasia, Chełmszczyzny i Ukrainy (termin imprezy w 2015 roku to 26 lipiec).

Kierując się z Włodawy na północ w stronę Terespola (droga nr 816), warto zatrzymać się w Różance (10 km od Włodawy), gdzie odnajdziemy pozostałości budynku administracji dóbr Pociejów, neogotycki kościół parafialny p.w. św. Augustyna oraz zadaszenie turystyczne nad brzegiem Bugu, dzikiej rzece z niezapomnianymi wrażeniami krajobrazowymi. Dalej w miejscowości Hanna znajduje się drewniany kościółek ozdobiony unikalnymi polichromiami malowanymi na płótnie klejonym do drewnianego wnętrza kościoła, a w parku osiemnastowieczna klasycystyczna kaplica z zabytkowym krucyfiksem.

Podążając dalej na północ „nadbużanką”, znajdziemy się w Sławatyczach, miejscowości, w której jest widoczna bardziej niż gdziekolwiek indziej mieszanka kultur i religii – katolicyzmu i prawosławia. Widoczne jest to w budynkach świątyń, które usytuowane są naprzeciw siebie, a dzieli je tylko ulica. Niesamowity klimat nadbużańskiej tradycji związanej z prawosławiem tworzony jest w miejscowości Jabłeczna (35 km od Włodawy w stronę Terespola), gdzie mieści się prawosławny Monaster (klasztor męski), jeden z głównych ośrodków prawosławia w Polsce. W zespole klasztornym znajduje się cerkiew p.w. św. Onufrego z ikoną patrona, który według legendy, sam wybrał miejsce, gdzie będzie chwalone jego imię. Jeśli jesteśmy już w Jabłecznej, to koniecznie trzeba udać się do Kodnia, położonego tylko 10 km dalej. Tu mieści się sanktuarium maryjne Matki Bożej Kodeńskiej (Madonna de Guadalupe), a na terenie dawnego zespołu zamkowego umieszczone zostały rzeźbione stacje drogi krzyżowej.

W parku znajduje się również dawna cerkiew zamkowa z 1530 roku. Jest to jedna z nielicznych w Polsce murowanych cerkwi późnogotyckich. Polesie zachwyca swą urodą, nie tylko na terenie naszego kraju, ale również za wschodnią granicą, na Ukrainie. Przekonać się o tym można w czasie organizowanych Dni Dobrosąsiedztwa w Zbereżu (6 – 9 sierpień), gdzie jest możliwość skorzystania z mostu pontonowego i przekroczenia granicy na Bugu, aby dotrzeć do Szacka i jeziora Świteź (obszar jeziora to blisko 3000 h). Do przekroczenia granicy konieczne jest posiadanie ważnego paszportu. Do Państwa dyspozycji we Włodawie funkcjonuje Punkt Informacji Turystycznej przy ul. Partyzantów 25, tel. 82/5717 073, a w czasie wakacji (lipiec, sierpień) również Punkt Informacji Turystycznej w Okunince nad Jeziorem Białym przy plaży głównej Okuninka IV 187, tel. 880 564 552. Zapraszamy!!!

Fotografie ze zbiorów Informacji Turystycznej we Włodawie
Źródło : Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego “Wschód”